poniedziałek, 3 października 2011

Profil: Yoshiyuki Sadamoto

Kilka minut temu, rozmawiałem z goem, że nie mam pomysłu co napisać, a czas by pisać już nadszedł i nagle: bum! pomysł.
Tego jeszcze na nyan nie było, a to takie oczywiste - profil!
Kilka słów o znanym rysowniku, aktorce lub grupie muzycznej będzie się pojawiać na łamach nyana, mam nadzieję, że raz w miesiącu.

Yoshiyuki Sadamoto,
Y.S.

urodzony 29 stycznia 1962 roku w mieście Tokuyama (obecnie Shunan), prefektura Yamaguchi w Japonii.
Zainteresował się tworzeniem mang na przełomie szkoły podstawowej i liceum.
W latach 80' przeprowadził się do Tokyo gdzie rozwijał swój talent na uczelni artystycznej oraz gdzie spotkał ludzi, z którymi stworzył dwie pierwsze animacje. W 1981 roku była to animowana sekwencja do 20 Ogólnojapońskiego konwentu fantastyki w Osace natomaist drugim i znacznie lepiej odebranym produktem był 2 lata później zrealizowany animowany short do 22 konwentu: Daicon IV.
Na początku lat 90 stworzył krótką mangę Route 20.

era Gainax 

Ilustracja do Nadia of Bluewater.
W 1987 Sadamoto został designerem postaci do filmu Honneamise: Royal Space Force w tym czasie powoli zaczął się oddalać od aniamcji per se jednak nadal brał czynny udział w kluczowych dla studia projektach.
Animował w seriach Nadia oraz Gunbuster gdzie również był odpowiedizalny za projekty postaci.

Najważniejszym tworem studia, w jakim Yoshiyuki Sadamoto brał udział, było oczywiście Neon Genesis Evangelion - w tej przełomowej dla Gainax produkcji, Sadamoto stworzył wygląd postaci, ich główne cechy charakteru, również pomagał przy planowaniu, scenariuszu i animacji. Również zrealizował mangę, gdzie postawił sobie za cel uproszczenie fabuły i inne, "szczęśliwe" zakończenie.

Rok 1998 to między innymi, narysowanie okładki dla albumu Erica Claptona - Pilgrim.

Rei i Asuka z NGE.
Początek nowego milenium to między innymi praca nad FLCL, design w serii gier i akcesoriów .hack//Sign, również design postaci do The girl who leapt trough time oraz Summer Wars, do którego swtorzył też krótką mangę.
Brał udział przy animowaniu 27 odcinka Tengenn Toppa oraz Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone, gdzie również pełnił rolę reżysera animacji. 

Artbooki z jego ilustracjami to Alpha, Der Mond, Die Sterne oraz Groundwork of FLCL.

Yasuo Otsuka, współzałożyciel studia Ghibli, jeden z kluczowych twórców anime w historii japońskiej animacji, uznał, że Yoshiyuki Sadamoto to drugi, po Hayao Miyazakim twórca, którego talent uznaje ponad swój. Jest to bardzo duże wyróżnienie, jakie może paść z ust żywej legendy jaką jest Otsuka-san.

Eri Ninamori z FLCL.
Yoshiyuki Sadamoto jest żonaty i ma dwójkę dzieci.
W wolnym czasie zajmuje się motoryzacją oraz nic-nierobieniem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz